Největší nebezpečí? Lidé, kteří uměle roztleskali migraci. Ti samí, kteří stvořili Green Deal, říká Gregor

03.05.2024 14:50 | Rozhovor

Mladý politik Matěj Gregor si nikdy nebral servítky. A nebere si je ani teď, když objíždí Českou republiku a potkává se se svými příznivci na speciálních předvolebních besedách. „Spousta lidí říká, že chování Bruselu a jejich politiků jim silně připomíná vztahy s Moskvou a Sovětským svazem v minulém století. Pro mě jako relativně mladého člověka je to silné kafe a někdy z toho mám husinu,“ říká Gregor, který kandiduje v letošních volbách do Evropského parlamentu za Svobodné. Podle jeho názoru jsou navíc největším nebezpečím lidé, kteří uměle roztleskali migraci. „Jsou to často ti samí, kteří stvořili Green Deal,“ dodává Gregor.

Největší nebezpečí? Lidé, kteří uměle roztleskali migraci. Ti samí, kteří stvořili Green Deal, říká Gregor
Foto: Archiv Matěje Gregora
Popisek: Matěj Gregor na besedě s občany

V posledních týdnech jste zahájil své besedy s občany. Jak jste spokojený se zájmem veřejnosti o evropská témata? 
 
Vlévá mi to krev do žil. K eurovolbám chodí jen 3 lidé z 10 a my máme často úplně narvané sály. Lidé se ptají, chtějí se zapojit do kampaně a navíc jde vidět, že mají o některých tématech obrovský přehled. Někdy samozřejmě přijde i méně lidí, což ale znamená mnohdy ještě kvalitnější diskuzi. Vzpomínám si na Dolní Benešov a Kladno, kde jsme se sešli v počtu pár desítek v pracovním týdnu a povídali jsme si jako na pivu. Člověk pak zjistí, kolik věcí ho spojuje s lidmi někdy i o generace staršími, kteří žijí přes půl republiky. Je to pro mě velká škola a jsem za takovou možnost vděčný. 
 
Co zatím mezi lidmi, kteří se vašich besed účastní, rezonuje nejvíce? Jsou to vnitrostátní, nebo evropská politika?
 
Když dojde na otázky, často se pohybujeme u migrace, zákazu aut, Green Dealu a práva veta. Lidi zajímá, jaká je moje vize pro řešení takových problémů. Vnímám i obavu o to, aby se z České republiky nestala jen taková nesvéprávná provincie Evropy. Spoustu lidí říká, že chování Bruselu a jejich politiků jim silně připomíná vztahy s Moskvou a Sovětským svazem v minulém století. Pro mě jako relativně mladého člověka je to silné kafe a někdy z toho mám husinu.
 
I díky svému věku jste spíše reprezentantem mladé generace. Odráží se to i na účasti na vašich besedách? Nebo mladí lidé zůstávají spíše v digitálním prostředí? 
 
Dělal jsem besedy i před rokem a mých vrstevníků dnes na setkání chodí mnohem více. Samozřejmě je ale drtivá většina aktivity mladých na internetu. Jako europoslanec budu chtít svým vrstevníkům ukázat, jak Evropský parlament doopravdy funguje.
 
V posledních dnech jste hodně ostře kritizoval migrační pakt. Co vám na jeho přijetí vadí nejvíce? 
 
Mně vadí už ta samotná myšlenka toho, že migrační zákony a azylová politika 27 zemí bude řízena centrálně Evropskou komisí. Migrační politika je kmen bezpečnosti každé země. A rozhodování o ní má být bez diskuze v rukou národní vlády každého státu. Když jsme se s první velkou migrační vlnou setkali v roce 2015, Evropská unie s nějakým řešením přišla a dneska vidíme, že to problém spíše zhoršilo. Pokud tedy EU s podobným řešením přichází o 10 let později, jsem přirozeně skeptický.
 
K samotnému migračnímu paktu mám pak dvě veledůležité výtky. První se jmenuje „povinná solidarita“. Oxymóron, který nutí každého zúčastněného k nějaké formě solidarity se státy, které si za migrační krizi (např. Německo) mohou občas samy svou národní politikou, ale nechtějí nést zodpovědnost. Migrační pakt vám vlastně nedává možnost se nezúčastnit. Buď platíte, nebo přerozdělujete. A tím druhým problémem je ono přerozdělování, které se na první pohled tváří ryze dobrovolně, avšak při hlubším studiu migračního paktu zjistíme, že pokud se v EU dostatečný počet migrantů nepřerozdělí dobrovolně, bude je Brusel přerozdělovat podle svého klíče povinně. Migrační pakt je tak velký kus naší svobody, suverenity a bezpečnosti, který předáme do rukou Evropské unie. Navíc si ho nikdo nepřeje. Vláda ho neměla v programovém prohlášení a na jeho podpis se občanů ani nezeptala.
 
Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Výborný

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Přemýšlíte, proč jste nevyhráli?

Napadlo vás, že si za to můžete jen a jen sami, tím, jak všechny hned urážíte, jak o sobě mluvíte jako o těch jediných demokratech a jak jsou jen ty vaše názory správné? Logicky se to dotýká pak každého, kdo má jiný pohled na věc než vy a dá pak hlas někomu jinému, i když třeba s řadou věcí, co pros...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

chlapče, díky dřívějším vztahům s Moskvou a Sovětským svazem máme Temelín a Dukovany,, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusepink panter , 03.05.2024 15:17:22
a díky EU asi nejdražší energii na světě.

|  9 |  0

Další články z rubriky

„Byli nějací opatrní.“ Zbořil a „podivný“ summit o Ukrajině, který nedopadl

16:00 „Byli nějací opatrní.“ Zbořil a „podivný“ summit o Ukrajině, který nedopadl

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „Podivné,“ hodnotí mírový summit ve Švýcarsku politolog Zdeněk Zbořil a dodáv…